Filiz AKUPUNKTUR Kliniği | Türkiye'de Çay

Türkiye’de Çay

Türkiye’de çay içmek, İngiltere’deki öğlen çayından veya Japonya’da özenle hazırlanan çay ikramlarından biraz farklı: Daha az karmaşık ve daha çok sade, tıpkı Türk insanı gibi…

  • Çayınızı alıyorsunuz.
  • İsteğinize göre bir ya da iki şeker atıyorsunuz.
  • Karıştırırken, çay kaşığını çay bardağına çarpıp, -bir senfoni orkestrasının enstrümanı çalar gibi- çıkarabildiğiniz kadar ‘çin çin’ diye sesler çıkarıyorsunuz.
  • Bardağı ağzına yakın bir yerden tutup; içmeye, yavaşça küçük bir yudum ile başlarsınız; çünkü çok sıcak!

Bu çaydan en az birkaç bardak içmez zorunda kalacağınızı aklınızdan çıkarmayın, tıpkı patates cipsi gibi; bir tane alırsanız, ardından birkaç tane daha yemek zorunda kalırsınız.

Türkiye’de günün her saatinde bardak bardak çay içebilirsiniz. Benim gözümde bir bardak çay Türkiye’yi temsil ediyor.

Bizi ve değerlerimizi, bizden daha iyi anlatmış; Amerikalı yazar Katharine Branning, ‘Evet Bir Bardak Daha Çay İstiyorum’ adlı kitabının tanıtımını yaparken…

Devamı aşağıdaki videoda…

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz, şiirlere kitaplara konu olan çay, tarihi ile de oldukça ilgi çekici… Çayın tarihçesi tahmin edilenden de çok eskilere, tâ M.Ö. 2737 yıllarına dayanıyor. 

Başta medikal sebepler ile kullanılmaya başlanan çay zaman ilerledikçe vazgeçilmesi mümkün olmayan bir içeceğe dönüşen keyifli bir yolculuk süreci geçiriyor. Rivayete göre Çin’in ilk imparatorlarından biri olan Shen Yung, tesadüfen çay yapraklarının suya düşüş anına ve renk verişine şahit olur. Bundan oldukça etkilenir ve 7 yıl boyunca o bölgede kalarak, sürekli çay içer. Ardından Kore, Japonya ve Vietnam gibi farklı bölgelere de yayılmaya başlayan çay 18. yüzyılda Portekiz’e, bilahare İngiltere’ye ulaşır. 

Çayın Osmanlı toprakları ile tanışma öyküsü İstanbul’daki birkaç dükkanın çay ithalatı yapması ile başlar. Çayın ne kadar değerli bir içecek olduğunu fark eden Osmanlı, Çin’den çay fidanları getirterek Bursa’da yetiştirmeye çalışır ancak muvaffak olamaz.

Bilahare, 1900’lü yıllarda Karadeniz bölgesinde çay üretimi hız kazanır ve öyle büyük bir büyüme yaşanır ki, 1924 yılında devlet Rize’de çay yetiştirilmesi konusunda bir yasa dahi çıkarır.

Yapılan geliştirmeler ve yenilikler ile birlikte, günümüzde Türkiye çay üretiminde dünyanın ilk 10 ülkesi içerisinde yer almaktadır. 

Siz sorun, biz cevaplayalım!