Filiz AKUPUNKTUR Kliniği | Peeling (Soyma) Terapisi

Peeling

Yıllar içerisinde derinin üst katmanı doğal yağ salgısı, güneş ışığı, çevre kirliliği, makyaj kalıntıları sebebiyle kalınlaşır ve alttaki taze hücrelerin hava ile teması zorlaşır. Bunun sonucunda da donuk, mat, lekeli ve   yaşlı bir cilt  görünümü ortaya çıkar. Bu yüzden derinin üst katmanının soyulması çok yerinde bir müdahale olacaktır.

Peeling; epidermis ve dermisin soyulmasını tetikleyen bir ajanın deriye uygulanmasından oluşur. Zira derinin yüzeysel tabakalarının soyulması/dökülmesi; derideki   istenmeyen noktaları   ya da pigmentli lezyonlar gibi değişiklikleri ortadan kaldırır, superficias kırışıklıkları azaltır ve kollajen üretimini uyarır. Uygulama biçimine ve konsantrasyona bağlı olarak daha derin bir soyma elde edilebilir. Tedavi yüz, boyun, boyun çizgisi, el, kol ve bacaklara uygulanabilir.

Soyulmanın derinliğine bağlı olarak, cilt kırmızı veya koyu bir renge dönüşebilir. Eksfoliyasyon 3 ila 5 gün sürebilir. Tedaviden bir ay öncesinde ve sonrasında güneşten kaçınmak gerekir. Bu yüzden terapinin, özellikle güneşli olmayan mevsimlerde isabetli bir karar olur.

Terapi sonrasında makyaj yapılmasının mahsuru yoktur.

Sonuç bir ila üç ay içerisinde kendisini gösterir.

Peeling (Soyma) Çeşitleri

Adını uygulama yönteminden ya da uygulanan etken maddeden alan çeşitli tipleri vardır:

  • Soft (Enzim) Peeling,
  • Scurb (Tanecikli) Peeling,
  • Spot Peeling,
  • Bitkisel (Green) Peeling,
  • Mekanik Peeling,
  • Lazer Peeling,
  • Karbon Peeling,
  • Kimyasal Peeling…

Soft (Enzim) Peeling

Aktif bileşenlerinde enzim (meyve asitleri) bulunur. Yalnızca kırışıklıklar için değil, leke ve sivilce izleri için de etkindir. Hücreler arası bağları 15 dk gibi bir sürede çözerek cildi keratinden arındırır. Aktif akneli ve çok hassas ciltler dahil tüm ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Cilde maske gibi sürülerek tatbik edilir; gerektiği kadar beklendikten sonra, ılık suyla temizlik yapılır. En fazla 30 dakika sürdüğünden, öğlen arasında bile yaptırılabilir. Sosyal hayatı aksatmaz. Daha iyi bir sonuç için yatmadan önce, cilt tipine uygun bir serum veya gece kremi ile kullanılması tavsiye edilir.

Önceleri sık olan seans aralarının daha sonra ayda bir olması yeterlidir.

Scrub (Tanecikli) Peeling

Hassas olmayan kuru, normal, karma, yağlı ve olgun ciltler için uygundur; içerisinde tanecikler bulunduğundan, aktif aknesi olan veya yoğun hassasiyeti olan kılcal damarlı ciltler için tavsiye edilmez.

Haftada bir veya iki defa, temiz bir cilde maske gibi sürülerek tatbik edilir ve el masajı ile takviye edilir; gerektiği kadar beklendikten sonra, ılık suyla temizlik yapılır. Daha iyi bir sonuç için yatmadan önce, cilt tipine uygun bir serum veya gece kremi ile kullanılması tavsiye edilir.

Spot Peeling

Etken maddesinin içeriğinde %15 mandelik asit, %5 idebenone, %5 embilica, %5 salisilik asit ve %5 de retinil palmitat bulunur.

Son yılların gözde terapilerindendir. Tercih edilmesinin en önemli sebebi, tek seans uygulanması ve hızlı sonuç alınmasıdır. İlk uygulama hekim tarafından yapılır ve sonrasında 6 ay boyunca evde kullanılması gereken devam kremleri vardır. İlk uygulamayı takip eden 4-7 gün boyunca soyulma gerçekleşir.

Etki alanları arasında yüzde oluşan lekeler, cilt yaşlanması (anti-aging),sivilce ve yara izlerinin giderilmesi sayılabilir.

Bitkisel (Green) Peeling

Bir cilt soyma işlemidir. Bitkisel kaynaklıdır. Her cilt tipinde rahatlıkla uygulanabilir. Cildin yaşlanma süresi azaltılır; cilt daha taze ve yenilenmiş bir görünüm kazandırılır.

Estetik ameliyatlardan bir hafta öncesinde veya botoks ve mezoterapi sonrasında; aktif aknesi olanlara ise tıbbi tedavisi ile birlikte komedon temizliği sonrasında yapılması tavsiye edilir.

Bitkisel ürünlere alerjisi olan kişilerin küçük bir yerinde test edilmesi isabet olacaktır.

Kimyasal Peeling

Etken madde olarak çeşitli kimyasallar kullanılır. Daha derin kırışıklıklar ve ağır cilt sorunlarında; cildi gençleştirmek, kırışıklıkları azaltmak ve aktinik keratoz tedavisinde kullanılır.

Kullanılan maddeye göre yüzeysel, orta veya derin peeling yapılabilmektedir. Yüzeysel peeling için glikolik, laktik ve meyve asitlerini içeren AHA (Alfa Hidroksi Asitleri) tercih edilir. Bunlar, meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilen doğal asitlerdir. Orta derinlikteki peelingler için TCA (trikloroasetik asit); daha derin peelingler için ise Fenol (karbolik asit) kullanılır.

Mekanik Peeling

Bir çeşit zımparalama işlemi olup, alüminyum hidroksit gibi kristal yapıdaki maddelerin yüksek basınç altında püskürtülmesiyle, cildin yüzeyel tabakasının uzaklaştırılmasıdır. Acı veya rahatsızlık duyulmaz. Cilde çarpan kristaller, cilt yüzeyini hafifçe aşındırır, alt deriyi uyarır. Hafif aşınma, ölü derinin soyulmasını ve taze bir deri oluşmasını sağlar. Zaman içinde çukurlar daralır, küçülür, giderek belirsizleşir. Bu arada, cildin tümü yenilenir, canlanır ve pürüzler azalır, gerginleşir ve tazelenir.

Bu yöntemle hücre yenilenmesi ve kollajen sentezi uyarılır. İnce çizgiler, kırışıklılar, akne izleri, cilt lekeleri tedavi edilir. Basit ve güvenli bir tedavidir.

Seanslar 15 dakika kadar sürer.

Kısa süreli de olsa, kızarıklık ve şişme oluşabilir. Sosyal hayatı aksatmaz; öğlen arası bile yaptırılabilir.

Uygulamaların başarılı olabilmesi için tekrarlayan seanslar şeklinde yapılması gerekir. Tedavi sırasında güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.

Lazer Peeling

Anti Aging (Yaşlanma)

Cilt soyma işlemi lazer ışınları yardımıyla yapılmaktadır. Cilde uygulanan lazer ışınları, derideki hücreleri ısıtarak buharlaşmasını sağlar. Vücudun çeşitli bölgelerine lazerle cilt soyma işlemi uygulanabilmekle birlikte, en yaygın olarak tedavi edilen bölgeler yüz ve boyundur.

Terapi; Er-YAG lazerin ürettiği 2.940 Nm dalga boyundaki kızıl ötesi, gözle görülmeyen ışının, tarayıcı yardımıyla işaretlenmiş alanlara tatbikinden ibarettir. Birbiri ardına yapılan atışlar ile deri soyulur. İşlem, çalışılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı en fazla 60 dakika sürmektedir.

Lazer peeling klasik plastik cerrahi ameliyatları sonrası sonuçların iyileştirilmesi için operasyonlarla kombine olarak da kullanılabilir.

Uygulamadan sonraki 10-15 gün güneşe çıkılması yasaktır. Cilt, ancak 3 ay içinde normale döner.

Karbon Peeling

Karbon peeling lazerle uygulanan bir tedavi yöntemidir; lazerin karbon solüsyonu ile birlikte kullanılmasından ibarettir. Lazerin renk konusundaki etkinliğini arttırmak için, lazer uygulamasına geçilmeden önce cildin yüzeyine karbon solüsyonu sürülür. Ciltte 15-20 dk. bekletilen karbonun gözenekler tarafından emilmesiyle, ciltte ve gözeneklerde daha fazla renk maddesi girer. Bu da lazer işleminin daha etkili olmasını sağlar.

Karbon peeling leke tedavisinde, gözeneklerin küçültülmesinde, cildi aydınlatıp gençleştirmede tercih edilir. Zira lazer işlemi cilt yüzeyinden karbonu kaldırırken bir miktar peeling yapar. Lazer ışınının ısı etkisi ise ciltte ve gözeneklerin etrafında kollajeni artırır. Bu da ciltte toparlanma ve gözeneklerde küçülmeye yol açar.

Karbon peeling, açık renkli ince tüylerin giderilmesinde de etkilidir.

Siz sorun, biz cevaplayalım!