Filiz AKUPUNKTUR Kliniği | Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum‘un güney batısında yer alan başlangıç yüksekliği 2200 metre, zirve  noktası olan Ejder tepe noktası 3176 metre olan ve  haklı olarak Türkiye de birinci derecede önemli kayak merkezidir. Palandöken Kayak Merkezi,  2011 Winter Universiade’a, Konaklı kayak merkezi ile birlikte yapmış olduğu ev sahipliği ile dünya kamuoyunda hak ettiği itibarı bulmaya başlamıştır.

Palandöken Kayak Merkezinde kayak sezonu, genellikle Ekim ayını sonlarına doğru başlar ve Mayıs ayının ilk haftalarına kadar sürer. Bölgenin kuru bir havaya sahip olmasından dolayı ve geceleri hava sıcaklığının -40 varması nedeniyle kar kalitesi bozulmaz ve toz karda kaymanın keyfi yaşanır.

Palandöken Kayak Merkezinde 22 adet pist mevcut olup; Ejder ve Kapıkaya isimli pistleri, Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için tescilli olimpik pistler olarak ilan edilmiştir.

Toplam 28 km’lik pistlerin en uzun parkurunda, hiç durmadan kesintisiz 12 km kayılabilir. Başlangıç ve bitiş kotları arasındaki fark 1.100 m’dir. Yoğun kar sebebi ile snowboarda da çok elverişlidir.

Palandöken Kayak Merkezinin saatte 4.500 kişi kapasiteli 5 adet telesiyeji, saatte 300 kişi kapasiteli 1 adet teleskisi, toplam 1.800 kişi kapasiteli 2 adet baby lifti ve saatte 1500 kişi kapasiteli 1 adet gondol lifti bulunmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum hava alanına 30 dk, otogara 20 dk, tren istasyonuna ise 15 dk uzaklıktadır.  Şehir merkeziyle arasındaki mesafe 7 km olup, günün belirli saatlerinde otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Palandöken Kayak Merkezi diğer kayak merkezlerinin aksine, doğa ile baş başadır. Kayak Merkezi sınırları içerisinde doğanın bozulmaması için az sayıda bulunan 3 ila 5 yıldız arasındaki oteller, gelen müşterilerine benzersiz hizmetler ve aktiviteler sunmaktadır.

Siz sorun, biz cevaplayalım!