Filiz AKUPUNKTUR Kliniği | Estetik

Vücut Estetiği

Filiz Akupunktur Kliniği‘nde; estetik rahatsızlıkların ve kaygıların önlenmesine, azaltılmasına veya giderilmesine yönelik olarak, ispatlanmış etkilere sahip  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT)   uygulamaları arasında yer alan:

yöntemlerinden biri –veya hastanın kişisel özelliklerine bağlı olarak birkaç tanesi sırayla yahut birlikte– yapılmaktadır. Zira, çoğu zaman tek bir yöntem, problemlerin tamamının çözülmesini için yeterli değildir. Bu yüzden, ihtiyaca göre düzenlenmiş terapi kombinasyonları daha iyi sonuçlar vermektedir. Mesela,  mezolift  ile  otolog kök hücre  terapilerini birlikte uygulamak gibi…

Terapilerden en iyi sonuçları alabilmek için hem modern cihazlar kullanılır ve hem de bilimsel olarak seçilmiş -mümkün olduğunca kimyasal içermeyen- aktif maddeler tercih edilir.

Kürler; genelde birkaç seanstan ibaret olsalar da bazı durumlar için tek seans da yeterli olabilmektedir.

İlk ziyaretinizde, çeşitli terapilerden, sizin durumunuza en uygun tedavi önerilecek; tedavi olmaya karar vermeniz durumunda, ilk muayene bedeli tedavi masraflarından düşülecektir.

Yüz Estetiği için  Mezolift

Filiz Akupunktur Kliniği‘nde;   mezolift,   medikal estetik amaçlı olarak alın, göz kenarları, ağız etrafı, üst dudaklar ve çene olmak üzere yüzün her bölgesine, bunların dışında da boyna, dekolte bölgesine ve elin sırtına “mezoterapi” tekniği ile yapılmaktadır.

Cilt tipine göre kombine edilmiş solüsyon, 30 Gauge’lik çok ince iğneler kullanıldığı, yüze özel Pistor 4 (hızı dakikada 200 enjeksiyona kadar çıkabilen, derinlik ve basıncı ayarlanabilen)   mezoterapi   tabancası ile birçok noktadan cilt altına enjekte edilir. Seanslar yaklaşık 15–20 dakika sürer. İlk aşamada, 10 gün ara ile 2 veya 3 seans; sonrasında, gelişmelere göre aralığı bir-iki ayı bulan, toplam sayısı 4 ile 6 seans arasında değişen bir kür uygulanır. Seans aralıklarındaki ve sayılarındaki bu değişiklik, kişinin yaşından ve cildinin ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Uygulama sırasında oluşan ağrı yok denecek kadar azdır; ancak ağrı eşiği düşük hastalarda, uygulama öncesinde  lokal anestezik  kremler kullanılmaktadır. 

Koltukaltı Terlemeleri için  Botoks

Botoks;  koltuk altı, el ve ayaklardaki aşırı terlemeyi engelleyen, hemen hemen en etkili tedavi biçimidir. Terlemenin çıkışını durdurur ve böylece söz konusu bölgede terlemeyi azaltır.

Yirmi dakikalık tedavi sırasında hekim, “botoks”u, terleme bölgesi cildine hedefe yönelik bir dizi küçük enjeksiyon ile aktarır.

Etkisi tedaviden 2-4 gün sonra ortaya çıkar ve maalesef sadece 8-9 ay sürer. Bu yüzden periyodik aralıklarla tekrarlanması icap eder.

Estetik

Tıp bilimi ve teknolojisindeki gelişmeler sayesinde can sıkıcı estetik problemler artık çözümsüz değil! Çizgilerden, lekelerden, istenmeyen tüylerden, yara izlerinden kurtulmak mümkün. Hatta, vücudun belli bölgelerindeki  yağ dokusu büyüklükleri  dahi azaltılabilmektedir.

Estetik Problemler ve Kaygılar

Estetik problemler ve kaygıları üçe ayırmak mümkün:

 • Yüz Estetiği,
 • Vücut Estetiği,
 • Yaşlanma (anti-aging)…

Estetik Tedavileri ve Terapileri 

Üretilen çözümler de yine üç ana başlık altında toplanabilir:

 • Plastik Cerrahi,
 • Estetik Terapileri,
 • Estetik İlaçları…

Estetik için birçok tedavi ve terapi yöntemi vardır; yaygın olanları şunlardır:

 • Plastik Cerrahi: Plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlardır: Burun ameliyatı, gerdirme, kaldırma, otoplasti, yüz lipomodelingi, yüz biyoplastisi, blefaroplasti gibi…
 • Hiyalüronik Asit: En popüler yüz gençleştirme tekniklerinden biridir. Yüz yaşlandıkça hacim kaybeder ve daha yaşlı bir görünüme kavuşur. Kaybolan hacimleri takviye etmek için hiyalüronik asidi stratejik noktalara yerleştirmek mümkün; ayrıca dudak büyütme, burnu yeniden şekillendirme, kulak lobları ve el dolguları için de kullanılabilir. Etki anındadır ve  anestezi  veya iyileşme süresi gerektirmez. Hiyalüronik asidin etkisi 6 ila 9 ay sürer.
 • Plazma ile Biyostimülasyon: Biyostimülasyon, hücrelerin biyolojik olarak aktive edilmesi anlamına gelir. Biyostimülasyon tekniklerinden biri, platelet veya büyüme faktörü açısından zengin plazmanın (PRFC) uygulanmasıdır. PRFC; kemik doku rejenerasyonu,  ülser  ve  yara  iyileşmesi ve kas yaralanmalarının iyileşmesi için çeşitli tıbbi uzmanlıklarda da uygulanmaktadır. Estetik amaçlı olarak PRFC, prolin, lizin ve glukozamin öncüllerinden kolajen, elastin ve hiyalüronik asit üretimini uyarmaya izin verir. Bunlar, cildin ve saçın sağlığını koruduklarından, tedavi, cildin kalitesinin iyileştirilmesinde, yaraların ve  saç güçlendirilmesinde endikedir. Sonuçları optimize etmek için vücudun kendisinden ekstrakte edilen yağ (otolog) kullanılır. Teknik; plazmanın farklı fraksiyonlarını elde etmek için vücuttan az miktarda kan alınması ve bu kandan santrifüj yolu ile elde edilen trombositlerin tekrar vücuda enjekte edilmesinden ibarettir. Trombositlerdeki en zengin fraksiyon, derideki biyolojik stimülasyonda en etkili olanıdır. Ürün, çok ince iğneli çok sayıda enjeksiyondan oluşan mezoterapi ile uygulanır. Tedaviden sonra ciltte bir ila iki gün içinde kaybolan hafif bir kızarıklıklar olabilir. Cildin yaşlanma derecesine bağlı olsa da sonuç, 3 ila 4 seans sonrasında belirgin şekilde görülmeye başlar.
 • Damar (Vascular) Lazeri: Deri içindeki yüzeysel kılcal damarların genişlemesi veya normalden çok sayıda olması, parlak kırmızıdan bordo-maviye kadar değişen farklı tonlarda hoşlanılmayan bir görüntü verir. Bu görüntü, daha çok burun kenarları, yanaklar ve çenede oluşur. Genellikle de ilaç tedavisine cevap vermez. Damar lazeri; kan damarlarında sadece hemoglobin (kırmızı pigmente sahip) tarafından emilebilen bir ışık yayma ve lazer formundaki bu ışığın kısa ama yoğun ısı etkisi ile bunları imha etme prensibine dayanır. Vasküler lazer; yüz, boyun ve boyun çizgisi, kırmızı yüz (rosacea), kılcal damarlar, yakut noktaları, yüz ve burun üzerindeki damarlar ve vücuttaki yüzeysel damarların kızarıklığı için ideal bir tedavidir. Tedaviden sonra hafif ısı, kızarıklık veya küçük çürükler hissedilebilir. Eğer tedavi büyük alanlarda gerçekleştiriliyorsa, 5 günlük kompresyon çoraplarının kullanılması endikedir. Tedaviden hemen sonra makyaj uygulanabilir. Sonuç bir ay içinde kademeli olarak görülebilir. Hamilelik, tedavi edilecek yerde enfeksiyon veya şüpheli lezyonlar ve ışığa duyarlılık için kontrendikedir.
 • Soyma (Peeling): Epidermis ve dermisin soyulmasını tetikleyen bir ajanın deriye uygulanmasından oluşur. Zira derinin yüzeysel tabakalarının soyulması/dökülmesi; derideki istenmeyen  noktaların ya da pigmentli lezyonlar gibi değişikliklerin ortadan kaldırır, superficias kırışıklıkları azaltır ve kollajen üretimini uyarır. Uygulama biçimine ve konsantrasyona bağlı olarak daha derin bir soyma elde edilebilir. Tedavi yüz, boyun, boyun çizgisi, el, kol ve bacaklara uygulanabilir. Soyulmanın derinliğine bağlı olarak, cilt kırmızı veya koyu bir renge dönüşebilir. Eksfoliyasyon 3 ila 5 gün sürebilir. Tedaviden bir ay öncesinde ve sonrasında güneşten kaçınmak gerekir. Makyaj uygulanabilir. Sonuç bir ila üç ay içerisinde kendisini gösterir.
 • Su Takviyesi (Skin Booster): Amaç; cildin parlaklığını arttırmak veya yoğunlaştırmaktır. Cildin tazeliği ve parlaklığı kirlilik ve güneş gibi bozucu etkiler ile hidrasyon eksikliğinden dolayı yaşlandıkça kaybolur. Cilteki hidrasyon, içilen su tarafından sağlanır ve hiyalüronik asit mevcudiyeti ile etkisini gösterir. Tedavi, cilde su moleküllerinin sabitlenmesine izin veren maddelerin tatbikinden ibarettir. Nemlendirici özellikteki bu maddeler arasında hiyalüronik asit, pantenol, glikolipitler ve yosun özü sayılabilir. Enjeksiyon içeren tedavilerde kullanılan solüsyonun en zararsızı ve en çok uygulananı hiyalüronik asitten elde edilen maddelerdir. Bu maddeler bir-iki dakika içinde dudaklara ve  yüzdeki kırışıklıklara enjekte edilerek dudaklarda dolgunluk ve kırışıklıkların düzelmesi sağlanır. Ancak prosedür genellikle yüzün tamamına uygulanır. Sonuçlar anında görülür; fazla şişlik yapmaz ve kişi sosyal hayatına devam edebilir. Enjekte edilen maddelerin etkisi 6 ay ile 1 sene sürer. Bu süre sonunda tekrarlamak gerekir.
 • Botulinum Toksini:Botoks” olarak bilinen botulinum toksini, kasların geçici olarak gevşemesini sağlayan bir maddedir. Kasların kasılmasının neden olduğu yüzdeki ifade kırışıklıklarının tedavisi için yapılır. Çok tatmin edici ve doğal bir etkiye sahiptir. Ayrıca yeni kırışıklıkların oluşmasını da önler. “Kaz ayağı”, alnın kırışıklığı, kaşlar arası kırışıklığı, “dişeti gülüşü” yaygın kullanım alanlarıdır. Ayrıca cilt yağlanması ile baş ağrısının tedavisinde; yüz, koltuk altı, el ve ayaklardaki aşırı terleme (hiperhidroz) tedavisinde de kullanılır. Teknik herhangi bir anestezi gerektirmez ve tedavi sonucu 3 ila 7 gün içinde kendini gösterir. Sonuçları korumak için tedaviyi 5 ila 7 ay sonra tekrarlamak icap eder.
 • Intralipotherapy: İntralipterapi, liposuction cerrahi prosedürüne sahip olmayan erkek ve kadınlarda bulunan küçük yağların tedavisi için endikedir. Yenilikçi bir tekniktir. Enjekte edilen solüsyon biyolojiktir ve safra kesesinde bulunur. Tedavi karın, yanaklar, uyluklar, çene ve kollara uygulanabilir. Anestezi gerektirmez. Sonuçlar ilk seanstan yaklaşık bir-iki hafta sonra görülebilir. Seans sayısı tedavi edilen bölgedeki lokalize yağ miktarına bağlıdır (genellikle 1 aylık aralıklarla 3 ila 5 seans arasında). Bu tedavi sırasında manuel drenaj tedavisinin yapılması önerilir.
 • Mezoterapi: Tedavi edilecek yerlerde mikroiğneler yardımıyla madde (melilot, karnitin, enginar, silikon…) uygulanmasından oluşur. Dolaşım, selülit, susuz cilt ve sarkma için endikedir. Duruma bağlı olarak; tedavi, azami onbeşgünde bir olmak üzere 8 seans ile başlar ve bakım için de ayda bir seans ile devam eder. Tedavinin lenfatik drenaj ile takviye edilmesi tavsiye edilir.
 • Mezolift: Bir kısım maddelerin tatbik edilmesi ile hücreleri canlandırmak ve yaşa bağlı olarak kaybedilenleri geri getirmek suretiyle, cilt kalitesini arttırmak mümkün… Cildin tipine ve amacına bağlı olarak, vitaminler, mineraller, hiyaluronik asit, seyreltik  botulinum toksini  gibi oldukça çeşitlilik arz eden bir çok madde vardır. Tedavi  mezoterapi  tekniğine göre mikroiğneler ile uygulanır. Ürünlerin kararı tanıya bağlıdır. Yağlı veya kuru ciltlerde, hatta kuru ciltlerde denge için endikedir. Seans sayısı cilt kalitesine ve yaşlanma derecesine bağlıdır. Birer seanslar halinde, 15 günde bir veya 3 ayda bir yapılabilir. Tedavi sosyal aktivitelerle uyumludur ve iyileşme için zaman gerektirmez. 

Siz sorun, biz cevaplayalım!