Filiz AKUPUNKTUR Kliniği | Sırt Ağrısı

Kronik Sırt Ağrısı

Filiz Akupunktur Kliniği‘nde;  kronik sırt ağrısı rahatsızlıklarının önlenmesine,  azaltılmasına veya giderilmesine yönelik olarak, ispatlanmış etkilere sahip  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT)  uygulamaları  arasında yer alan:

yöntemlerinden biri –veya hastanın kişisel özelliklerine bağlı olarak birkaç tanesi sırayla yahut birlikte– yapılmaktadır. Zira, çoğu zaman tek bir yöntem, problemlerin tamamının çözülmesini için yeterli değildir. Bu yüzden, ihtiyaca göre düzenlenmiş terapi kombinasyonları daha iyi sonuçlar vermektedir. Mesela,    nöral   ile  vücut-manuel  terapilerini birlikte uygulamak gibi…

Terapilerden en iyi sonuçları alabilmek için hem modern cihazlar kullanılır ve hem de bilimsel olarak seçilmiş -mümkün olduğunca kimyasal içermeyen- aktif maddeler tercih edilir.

Kürler; genelde birkaç seanstan ibaret olsalar da bazı durumlar için tek seans da yeterli olabilmektedir.

İlk ziyaretinizde, çeşitli terapilerden, sizin durumunuza en uygun tedavi önerilecek; tedavi olmaya karar vermeniz durumunda, ilk muayene bedeli tedavi masraflarından düşülecektir.

Kronik Sırt Ağrıları

Her beş insandan birinin sırt ağrısı çektiği rapor edilmiştir. Gelişmiş ülkelerde bu oran daha da yüksektir.

Kulunç  veya  kas spazmı  en yaygın sırt ağrılarıdır. Omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesi ile oluşur. Akciğer, safra kesesi, mide gibi bir kısım iç organlardaki rahatsızlıklardan kaynaklanmıyorsa eğer, bu gerilmenin sebebi “stres”tir. Doğru teşhis; fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi, MR, BT, direkt grafi ve EMG incelemelerinden sonra konur.

Stres ile gerilen boyun kasları, omuzlara ve sırta giden sinirlere baskı yaparak buralardaki kasların da gerilmesine sebep olur. Uzun süreli gerilmeleri sonucunda ise yorgunluk, ağır yük kaldırma, klima veya vantilatör altında kalma durumunda dayanılmaz ağrılar veren fibrozit adlı kas topakları oluşur; yani   fibromiyalji  hastalığı…

Erken teşhislerde, lokal etkisi olan merhemler ve kas gevşetici haplar tedavi için yeterlidir; ancak, ilerlemiş vakalarda fizik tedavi veya   akupunktur,  vücut-manuel,  nöral veya soft lazer gibi   GETAT   uygulamalarından destek alınması zorunlu hale gelir.

Yerden bir şey alırken eğilmeyip çömelmek, yüksekteki bir eşyayı alırken uzanmayıp bir şeyin üzerine çıkmak, otururken sürekli pozisyon değiştirmek, uzun süre oturmayı gerektiren işlerde sık sık dolaşmaya çıkmak, uzun süre hareketsiz olarak ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtı ve başı bir yere dayamak, stresten uzak durmak, soğuktan korunmak, düzenli egzersiz yapmak, güneşlenmek, sıcak kuma uzanmak, sık sık kaplıcaya gitmek ve sırt üstü yüzmek; kronik sırt ağrısı riskini ortadan kaldıran aktivitelerdir.

Kronik Sırt Ağrısı” hakkındaki 3 yorum:

  1. Sevim KALDIRIMCI’ya bitkisel bir iğneden bahsetmişsiniz. Rica etsek o ilacın adını öğrenebilir miyiz? Ödemesi ile ilgili bilgiyi kimden alabiliriz? İlginize çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

  2. Yaklaşık 2 yıldır annem bel ağrısı çekiyor. Ağrı merkezlerinde tedavi oldu. Ayrıca fizik tedavisi de gördü. Ağrıları hala devam etmekte… Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

  3. Merhaba,
    Düne kadar çorbasını kendi kendine pişiren 85 yaşındaki annemin müzmin bel ağrısı, yaşam kalitesini bozdu. Öneriniz bizim için önemli… Teşekkürler.

Siz sorun, biz cevaplayalım!