Filiz AKUPUNKTUR Kliniği | İnfertilite (Kısırlık)

İnfertilite (Kısırlık)

Filiz Akupunktur Kliniği‘nde; infertilite (kısırlık)  rahatsızlıklarının  önlenmesine,  azaltılmasına veya giderilmesine yönelik olarak, ispatlanmış etkilere sahip   Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT)  uygulamaları  arasında yer alan:

yöntemlerinden biri –veya hastanın kişisel özelliklerine bağlı olarak birkaç tanesi sırayla yahut birlikte– yapılmaktadır. Zira, çoğu zaman tek bir yöntem, problemlerin tamamının çözülmesini için yeterli değildir. Bu yüzden, ihtiyaca göre düzenlenmiş terapi kombinasyonları daha iyi sonuçlar vermektedir. Mesela,  vücut akupunkturu  ile  kulak akupunkturu  terapilerini birlikte uygulamak gibi…

Terapilerden en iyi sonuçları alabilmek için hem modern cihazlar kullanılır ve hem de bilimsel olarak seçilmiş -mümkün olduğunca kimyasal içermeyen- aktif maddeler tercih edilir.

Kürler; genelde birkaç seanstan ibaret olsalar da bazı durumlar için tek seans bile yeterli olabilmektedir.

İlk ziyaretinizde, çeşitli terapilerden, sizin durumunuza en uygun tedavi önerilecek; tedavi olmaya karar vermeniz durumunda, ilk muayene bedeli tedavi masraflarından düşülecektir.

İnfertilite için   Akupunktur

Akupunkturun infertilite tedavisindeki etkileri:

  • Rahim kan akımını artırır, endometriumu (rahim içi dokusu) iyileştirir.
  • GnRH, FSH, LH (üreme) hormonlarını düzenler, doğal yumurta gelişimini sağlar.
  • Overlerin (yumurtalıklar) dengeli uyarılmasıyla yumurta kalitesini artırır.
  • Tedavi sürecinde stresi, kaygı ve endişeyi azaltır.
  • Rahim kasılmalarını azaltarak embriyonun tutunmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini dengeleyerek düşük tehlikesini azaltır.
  • Hormonal tedavinin yan etkilerini azaltır.

Tüp Bebek için   Akupunktur

İnvitro fertilizasyon yapılan bayanlarda, gebelik ve canlı doğum oranlarına   akupunkturun  etkisi üzerine yapılan çalışmaları inceleyenler, mevcut başlangıç verilerine göre embriyo transferi yapılan vakalarda,   akupunkturun  gebelik ve canlı doğum oranlarını artırdığını ve faydalı olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Diğer taraftan, anne adayının sadece kaygılarının yahut korkularının giderilmesi, gebe kalınması için yeterli olamamakta; beraberinde hormonal dengesizliklerinin (kistik gelişimler, cerrahi müdahalelerin yan etkileri, enfeksiyonlar…) de tamamen düzeltilmesi gerekmektedir. Özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan tüp bebek uygulamalarındaki başarı oranı, operasyon öncesinde mental-psikolojik-fiziksel bozucu alanlarının temizlenmiş olması ile yüksek ilişki içerisindedir. Bu yüzden, tüp bebek uygulamaları öncesinde yapılan  akupunktur;  uygulamanın başarı şansını oldukça artırmaktadır. Başarıda,  akupunkturun rahme giden kan akımını artırarak rahim kasılmalarını azaltmasının ve embriyonun rahme tutunması için uygun ortam oluşturmasının etkisi de oldukça fazladır.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Gebeliğin oluşumu için; sağlıklı yumurta hücresi, sağlıklı sperm hücresi, açık ve sağlıklı en az bir tüp ve döllenmiş yumurtanın yerleşebileceği normal bir rahim boşluğu bulunması gerekir. Herhangi bir doğum kontrolü yöntemi uygulamaksızın, bir yıl süreyle düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamama durumu, kısırlık olarak tanımlanır.

Kısırlık durumu söz konusu olan çiftlerin, yaklaşık %30’unda erkekte, %30’unda kadında ve %30’unda ise hem erkekte hem de kadında problem vardır. Kalan %10’luk dilimde yer alanlarda ise gebeliğe engel herhangi bir problem tespit edilememektedir

İnfertilite ve Stres

Bilimsel çalışmalar, stresi, infertilite sebeplerinden birisi olarak göstermektedir. Sadece anne adayının değil; stresin sperm kalitesi ve hareketliliği üzerindeki olumsuz etkisi yüzünden, baba adayının da tedaviye alınması isabet olacaktır.  

Akupunktur,  limbik sistemi düzenleyici etkisi ile ebeveyn adayı çiftin, stresle başa çıkmalarına -zihinsel ve bedensel olarak dengelerini sağlamalarına- destek olmakta, antidepresan etki göstermektedir.

Siz sorun, biz cevaplayalım!